Polska spółka holdingowa w najnowszych interpretacjach i orzeczeniach sądów
Choć przepisy znowelizowano, nadal są pewne warunki i wymogi, które wymagają uregulowania. Na razie podatnicy próbują się ratować wnioskami do skarbówki o wyjaśnienie podatkowych zawiłości.
Polska spółka holdingowa (dalej „PSH”) to rozwiązanie wprowadzone do ustawy o CIT 1 stycznia 2022 r. Zgodnie z założeniem ustawodawcy, wprowadzenie reżimu PSH ma wspierać rozwój gospodarczy Polski oraz wzmacniać jej wizerunek jako miejsca atrakcyjnego dla inwestycji. Jako, że pierwotne przepisy o PSH nie spotkały się z pełną aprobatą wśród potencjalnych korzystających, ustawodawca postanowił im wyjść naprzeciw i na mocy ustawy z 7 października 2022 r. doszło do znowelizowania przepisów o PSH. W tekście podsumuję niektóre z dotychczas wydanych interpretacji podatkowych, a także orzeczeń sądów administracyjnych.
Korzyści z utworzenia
Na wstępie należy zaznaczyć, że korzyści wynikające z utworzenia PSH są dwie.
Po pierwsze, PSH zwolniona jest z podatku dochodowego z tytułu otrzymanych dywidend. Zwolnienie to ma zastosowanie zarówno w przypadku otrzymania dywidendy od krajowej spółki zależnej, jak i w przypadku otrzymania dywidendy od zagranicznej spółki zależnej.
Po drugie, zwolnieniu podlegają dochody uzyskane przez PSH z tytułu odpłatnego zbycia udziałów lub akcji w krajowej lub zagranicznej spółce zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego. Zwolnienie stosuje się pod warunkiem złożenia przez PSH do właściwego dla niej urzędu skarbowego oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta